Social Media

Brioni

Začetek poletja, začetek počitnic in praznovanje rojstnega dne so bili razlogi, da sva se odpravila v Istro na nekajdnevni oddih. Istra pa ni bila naključna izbira, že dlje časa sva si namreč želela obiskati Brione. Skupina štirinajstih majhnih otokov ob zahodni obali Istre je verjetno večini poznana po rezidenci predsednika bivše Jugoslavije Josipa Broza Tita. Navdušeno pa sva ugotovila, da so Brioni pravzaprav mali raj na zemlji le streljaj za mejo, ki je bil naseljen že vse od antičnih časov, o čemer še danes priča Jupiterjev tempelj, njihovi predhodniki Iliri pa naj bi dali ime celemu polotoku – Istra.


V Fažani sva parkirala, se odpravila na sprehod po mestecu, spila kavo in se ob 11. uri vkrcala na trajekt do Brionov. Vožnja je trajala dobrih 15 minut. Po izkrcanju so se vodičke v modrih majicah z loparčki, na katerih so bili napisani jeziki vodenja, razporedile po ploščadi. Midva sva se odpravila k vodički, ki je vodila v hrvaščini. S turističnim vlakcem smo se odpeljali po otoku.


Odpeljali smo se mimo obale, kjer so se obiskovalci že kopali, mimo golf igrišč, prostranega gozda, mimo umetnega nasipa, v katerem so nekoč gojili ribe in mimo ožine, ki loči Veliki in Mali Brion. Prišli smo do severa Velikega Briona, kjer je safari. Sprva smo od daleč z navdušenjem opazovali zebre, bivole, lame in slonico Lanko. Vlakec je naredil 10-minutni postanek, da smo si lahko živali ogledali še sami. Mene so najbolj navdušile zebre.



Pri drugih vratih smo zapustili safari in se skozi gozd makaje odpeljali do centra otoka, nato pa na južni del otoka, kjer so čudovite plaže, čista svetlo modra voda in ostanki antičnih izkopanin z Jupiterjevim templjem.


Po vožnji z vlakcem je sledil peš ogled otoka. Nekaj časa sva še nadaljevala s skupino, nato pa sva se odpravila na svoje raziskovanje. K sreči sva imela s seboj kopalke in brisače, tako da sva se odpravila mimo najstarejše oljke na Hrvaškem do južnega dela Velikega Briona, kjer sva si vzela čas za branje, kopanje in uživanje.


V edini restavraciji (self service), ki sva jo našla, sva si naročila pico in pivo. Za pico, postreženo v škatli, sva plačala 13 eur, pivo v pločevinki (ki si ga sam vzameš iz hladilnika) pa 5 eur. Za takšen otok in tolikšno kapaciteto dnevnih turistov bi pričakovala več restavracij, barov in kavarn; predvsem pa nižje cene in večjo gostoljubnost.



Ob 18. uri sva se navdušena in polna lepih vtisov vračala s trajektom do Fažane. Brioni so naju resnično navdušili s svojo naravo, čisto vodo, lepimi plažami, pestro zgodovino in zanimivo arhitekturo. Midva sva otok raziskovala peš, lahko pa bi na otoku najela električna kolesa, skiroje ali mini električne avtomobile. Lastna prevozna sredstva niso dovoljena.




Vstopnice sem pred obiskom kupila na spletni strani, cena obiska (z vključenim vlakcem) je bila 40 eur/osebo.
Theme by BD